Wierzba wypuści nawet z patyczka pędu.

Wierzba wyrośnie nawet spośród patyczka pędu.

Mając na uwadze ten fakt, możemy dzięki niej sporządzić unikatowe formy płotów. Wskutek tego nasze ogrodzenie pozyska unikalny wygląd i będzie się promować pośród ogrodzeń w otoczeniu.

Rosnące na polach i bagiennych bagnach wierzby dawno temu zagościły w własnych skwerach. Upodobaliśmy je za urodę i charakterystyczne kiciusie. Nie są ambarasujące, postulują jeno multum wilgoci i nieco słońca. Nasycą się niby każdą glebą.


Mało roślin wydoła też identycznie ekspresowo pobudzać stracone odrosty i odrośle. Wierzby niezwykle łatwo odbudowują także swój system korzeniowy. Wystarczy, iż skrócony lub nawet uszkodzony pęd w słotnej ziemi po kilku tygodniach ukorzeni się i przekaże zaczątek następnemu drzewu. Pewna osoba wpadła na idea, ażeby z wierzb produkować zaplątane sztachety ogrodzeniowe czy parkany pokryte liśćmi. Prawdopodobnie wskazane jest posiadać tak ekscentryczne płot. Najodpowiedniej do wybudowania takiego parkanu wykorzystać następujące rodzaje wierzb:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), wskazywana konopianką, oraz jej rozliczne mieszanki (np. Salix x smithiana)
wierzba karmazynowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszystkie te warianty wierzby na ogrodzenia mają parę identycznych własności:

dają proste, długie oraz wielce plastyczne pędy – przez wzgląd na to można łatwo modelować postać ogrodzenia;
migiem odrastają po ścięciu- w niedługim terminie możemy wypleść całkowite przęsło na płot;
niepomiernie bez trudu się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej kompetencji do instalacji takiego płotu z wierzby.

Jak mamy już myśl na formę płotu, musimy zdobyć akuratne wierzbowe odnogi na płot. Na nieszczęście, odkrycie ich w wymogach samoistnych jest pracochłonne, gdyż dziko rosnące krzaki sporadycznie wypuszczają niezmiernie długie i prostolinijne pędy. Najprzyzwoiciej jest założyć autorską miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na następstwo będzie należało zaczekać nieco lat.

W celu rozwiązania plantacji wierzby na płot wytypujmy najsampierw miejsce w skwerze, mało przez nas odwiedzane oraz w żadnym wypadku widzialne.Wiosenką, w marcu czy też w kwietniu, posadźmy tam sadzonki, spośród jakich wybiegną tzw. rośliny mateczne.

Jak rozsad wykorzystajmy zdrewniałe wierzbowe jednoroczne witki długości 25-30 cm, które zdołamy dostać spośród dziko narastających roślin. Nim zasadzimy należy je namoczyć na 24 h w wodzie, aby się poprawnie napiły, po czym wkopać w ziemię, tak żeby wystawał wyłącznie ostatni pączek. Musimy pamiętać, iż rośliny błyskawicznie się gęstnieją, zatem powinny rozwijać się w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy względnie dwa zezwalamy roślinom bez ograniczeń dojrzewać, po czym ścinamy je| na wielkość ok. 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą krzepkie, proste pędy, jakich wiosną kolejnego roku zdołamy wykorzystać do budowy naszego ogrodzenia. Jednoletnie witki okazjonalnie przekraczają 2m, więc na dłuższe musimy poczekać bodaj jeszcze rok.

Z jednej rośliny osiągniemy od kilku aż do kilkunastu witek, jakie można wykorzystać do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s